06
Nis

İZODER: Dış cephelerde hiç bir malzemenin yanmaması gerekiyor

Dış cephelerde hiç bir malzemenin yanmaması gerekiyor

İZODER Başkanı Levent Pelesen: Son dönemde meydana gelen ve dış cephelerde yayılan yangınlarda hatalı malzeme seçimleri önemli rol oynuyor.

Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Trabzon’daki üniversite binasında meydana gelen yangın ile ilgili açıklama yaptı. İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Son dönemde meydana gelen ve dış cephelerde yayılan yangınlarda hatalı malzeme seçimleri önemli rol oynuyor” dedi.

Yakın dönemde rezidans, hastane, konutlarda yaşanan ve son olarak 12 Mart 2019 tarihinde Trabzon’da bir üniversitede çıkan yangının ardından, İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) tarafından bir açıklama yapıldı. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “Son zamanlarda ticari yapılar başta olmak üzere tercih edilen en yaygın uygulamalardan biri de giydirme cephe uygulamalarıdır. Bu detaylarda genellikle binaya estetik görüntü veren dış cephe kaplamaları, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye asılıyor. Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak alevlerin cephede hızlıca yayılmasına sebebiyet verebildiği biliniyor. Dolayısıyla bu detaylarda yanıcı ürünlerin kullanılmaması gerekiyor” diye konuştu.

DIŞ CEPHELERDE HİÇBİR MALZEMENİN YANMAMASI GEREKİR

izoder başkanı: Levent Pelesen

Son zamanlarda bazı yangınların kamuoyunun gündeminde olduğunu belirten Levent Pelesen, cephelerde çok hızlı yayıldığı ifade edilen tüm yangınları incelediğimizde bu binalarda bu baca etkisine sebebiyet veren giydirme cephe detaylarının kullanıldığını görüyoruz. Çok çeşitli estetik çözümler sunulabilen giydirme cephe detayları giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizdeki mevzuat, bu tür havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yalıtım malzemeleri de dahil olmak üzere hiçbir malzemenin yanmaması gerektiğini ifade ediyor. Ancak bilgi eksikliği ve ekonomik gerekçeler ile havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yanıcı malzemeler tercih edilerek estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçtiği uygulamalar sürdükçe bu tür yangınlar ile karşılaşılması olasılığı hep olacaktır” dedi.

Trabzon Yomra Avrasya Üniversitesi Yangın Haberi ve Videosu

Batı İzolasyon olarak gelişen teknoloji ve bilim ışığında yangına dayanıklı, hatta yanmayan yalıtım yapıyoruz. Biz keşif yapmadan lütfen karar Mantolama kararı vermeyiniz.

Yangın İlk beş dakikadan sonra yaklaşık 500 ºC’ye,
10 dakika sonra yaklaşık 600 ºC’ye,
15 dakika sonra yaklaşık 700 ºC’ye
30 dakika sonra yaklaşık 800 ºC’ye çıkar.
800ºC’den sonra yavaş yavaş yükselmeye devam eder ve binalar 8 kattan yüksekse bu süre daha hızlı gerçekleşir.

Yangında Yüksek sıcaklığın insanlarda etkisi;

Proteinler pıhtılaşmaya başlar,
Kan basıncının artması ile hayati organlarda iç kanamalar oluşabilir.
Kalbin ritmik temposu bozulur, aşırı su kaybı, solunum sıkışması ve zorluğu meydana gelir. Bunların sonucu yine ölümdür.

İnsan vücudu ve solunum sistemleri yangına;

65 ºC derece sıcaklığa sınırlı bir süre,
120 ºC derece sıcaklığa 15 dakika
143 ºC derece sıcaklığa 5 dakika
177 ºC derece sıcaklığa 1 dakika dayanabilir.

Ücretsiz Keşif Formunu doldurmanızı önemle rica ederiz.